Letos se přijímací zkoušky ve formě TSP doznaly mnoha změn. V prvé řadě, již nebude jeden jednotný termín, ale každý si může zvolit podle svých preferencí a místa konání. Dále kurzy jsou opět prezenční, ale již elektronicky na tabletu. Na Vás jsou pouze psací potřeby. Tablet a papír pro pomocné výpočty dostanete od MU.
Brno – termíny průběžně od ledna do dubna 2023
Hradec Králové – 7. 4. 2023
Jihlava – 24. 2. 2023, 14. 4. 2023
Olomouc – 3. 3. 2023, 31. 3. 2023
Ostrava – 9. 3. 2023
Praha – 16. 3. 2023, 17. 3. 2023
Zlín – 17. 2. 2023, 13. 4. 2023
Banská Bystrica – 1. 3. 2023
Bratislava – 21. 2. 2023, 11. 4. 2023
Žilina – 2. 3. 2023
Největší změnou a postrachem studentů je změna rozložení samotných testů. Již nebude 6 subtestů a celkový čas 100min, kdy si můžete rozvrhnout jednotlivé části jak Vám vyhovují. Nyní jsou subtesty pouze 3 a každý má svůj vlastní časový blok. Neděste se. Nic není tak černé jak se na první pohled zdá. Podmínky mají stále všichni stejné, takže pokud to nevyhovuje Vám, tak na tom bude podobně většina ostatních. Kdo se ale lépe připraví, bude mít značnou výhodu. Navíc změna není až tak velká. Jednotlivé subtesty si rozebereme níže.
TSP budou potřeba pro těchto 7 fakult: Právnická fakulta, Přírodovědecká fakulta, Filozofická fakulta, Pedagogická fakulta, Ekonomicko-správní fakulta, Fakulta informatiky a Fakulta sociálních studií (zde si můžete vybrat z TSP či OSP) a za každou správnou odpověď je 1 bod a za chybnou -0,20. Nevyplněné odpovědi se nezapočítávají.
Nové rozdělení subtestů 2023
Letos Vás čekají 3 subtesty, ale nejde o nic nového, jen jsou testy jinak uspořádány.
- numericko-analytické myšlení (45 min)
Jedná se o spojení dřívějších 2 subtestů do jednoho. Numerické myšlení a analytické myšlení jsou 2 základní pilíře již od vzniku TSP a mají obrovskou výhodu v tom, že se dají naučit. V této části tak můžete snadno získat mnoho bodů.
- kritické myšlení (45 min)
Tento subtest byl již i dříve, ale často přehlížen a mnohými přeskakován kvůli vyšší časové náročnosti. Je těžší se jej naučit, takže je třeba jej trénovat.
- uvažování v anglickém jazyce (20 min)
Anglické části byly v TSP také již dříve. Neměli samostatný subtest, ale byly součástí jiných subtestů. Navíc se jedná v podstatě o dřívější verbální myšlení, jen v angličtině. Jelikož jsou příklady v cizím jazyce, jedná se o jednodušší příklady. Pokud si tedy natrénujete verbální myšlení v češtině, uvidíte, že se jedná o stejné příklady, jen v angličtině, takže je snáze přeložíte.
Úspěšná strategie
Abyste byli i vy u testů studijních předpokladů úspěšní, je třeba si vytvořit úspěšnou strategii. Strategii si musíte vytvořit každý sám vlastní tak, aby Vám seděla. Pokud však nevíte jak má taková strategie vypadat, zde je pár tipů:
Zachovat klidnou hlavu
Zjistěte si, co Vám pomáhá se uklidnit a zůstat v klidu. Právě s tím Vám může pomoci vědomí toho, že máte strategii, která funguje. Hlavně nepanikařte, podobně jako vy jsou na tom i ostatní!
Strategii si vyzkoušejte nanečisto
Jakmile budete mít nějakou strategii vymyšlenou otestujte si ji v TSP nanečisto. Budete tak při testech více v klidu, protože budete vědět, že právě díky tomuto máte nad ostatními výhodu.
A jak taková strategie vypadá?
Není to nic složitého. Ze začátku je třeba si projít celé TSP nanečisto. Zjistit co Vám jde a v čem máte problémy. Najít příklady, které Vám jdou a u kterých víte, že může nastat problém, nebo zaberou příliš času. Dříve byste si vybrali ta myšlení, která Vám vyhovují, nyní budete muset bojovat více.
Nejdříve si tedy bude nutné projít kompletně analytické a numerické myšlení. Principy se stále opakují, jen jsou příklady třeba trochu jinak formulovány. Některé jsou snadné a jiné zaberou více času. Pokud si dostatečně připravíte, při ostrém testu snadno poznáte o jaký typ příkladu se jedná a jak jej řešit, případně kolik Vám může zabrat času a jestli jej raději nepřeskočit. nejhorší je se zaseknout i jednoho příkladu.
Ve druhé části je nutné si projít kritické myšlení a to procvičovat dokola a dokola. někdo na to má hlavu, tak mu to jde snáz, jiný se s tím více potrápí, ale natrénovat se to docela dá.
V poslední části mají značnou výhodu ti, co umí dobře anglicky. ale ani ti nemají ještě vyhráno. je třeba totiž mít natrénované verbální myšlení a případně i jiné starší typy příkladů. V této části je tedy třeba natrénovat verbální myšlení a projít si anglickou část.
Je třeba se věnovat každé části, ale z některých můžete získat více bodů a každý bod se počítá!
Také je třeba si spočítat kolik bodů přibližně potřebujete a podle toho tu strategii, nebo Váš osobní plán postupu upravit. Počet bodů zjistíte podle potřebného percentilu na Váš obor. Pomoci Vám může historický přehled TSP a nebo se podívejte na Statistiku z roku 2018 nebo na Statistiku z roku 2019. To je vše. Pokud si projdete celé naše online přípravné kurzy TSP, nemělo by být pro Vás přijímací řízení žádný problém. Pokud víte přesně co děláte a máte plán, nic Vás jen tak nerozhodí. Nový příklad můžete přeskočit nebo jej snadno vyřešit, protože většina nových příkladů vychází z principů, které si v kurzech vysvětlujeme.
0 odpovědi na "TSP 2023"