Nastavit menu v panelu administrace

Úspěšná strategie TSP

Úspěšná strategie Vám může velmi pomoci při testech studijních předpokladů. Představte si 2 modelové situace. Ale opravdu. Zpomalte, uvolněte se a zkuste se do nich vžít.

1. Klasická příprava, takže silná improvizace a nebo si párkrát testy projdete. 

Představte si, že dojdete na místo, kde se testy studijních předpokladů pořádají, zapíšete se, vyberete si místo a sednete si. Pak chvíli čekáte než to začne a pozorujete, jak jsou všichni okolo nervózní, takže i vy se lehce chvějete. Začnou testy a odpočítávají Vám 100 min. Nějak píšete, přeskakujete příklady, které nevíte a za chvíli hlásí, že zbývá posledních 10 minut. Opravdu to docela utíká 😉 Odpovědi ještě narychlo přepisujete do odpovědního archu a už je vybírají.

Nějak jste testy zvládli.

2. S připraveným plánem postupu

To, že si vyzkoušíte pár dní předem několik starších testů někomu možná stačí, ale rozhodně to není kompletní příprava a stačí si jen připravit strategii, plán postupu, či jakkoli si to nazvete a máte hned zase o kousek navrch nad ostatními.

Teďka si představte druhou situaci. Opět se chystáte na místo, kde se budou testy konat, ale ujela Vám šalina (brněnský výraz pro tramvaj, tím budete často jezdit na fakultu). Stále se Vám rozvazuje bota, šlápli jste do hov*a a nadáváte zatracení pejskaři. V šalině jste si sedli, ale přilepili jste se ke žvýkačce. No prostě den blbec jak má být. A to jste ještě nepřišli ani na testy. Tam Vám samozřejmě přestane psát propiska, hnedka první 3 příklady po sobě nevíte, listujete testama sem a tam a vlastně ve výsledku víc času prolistujete, než se věnujete řešení příkladů.

I tohle všechno se může stát. Se vším samozřejmě počítat nemůžete, ale plán či strategie, kterou si připravíte s tím počítá. Ukažme si tedy jednoduchou strategii pro TSP 2019.

Úspěšná strategie TSP

Strategie není o tom, že budete počítat se všemi případy, které mohou nastat, ale spíš o tom, jak se s tou situací vypořádáte. Když Vám přestane psát propiska, máte naštěstí druhou, nebo se v horší variantě zeptáte, jestli někdo nemá. Raději si vemte alespoň 3 a doma si je ještě vyzkoušejte a nějakou tužku k tomu. Ale teď popořadě. Jak jsme začali, ujede Vám šalina, od začátku jste vstali prostě levou nohou. Nic z toho však neznamená, že máte opravdu den blbec. Je to vždycky o tom, jak se k tomu postavíte. Vemte si příklad z našeho premiéra, pana Babiše. Vždycky když je v průseru, tak z toho nakonec vyjde jako vítěz. A vy musíte myslet úplně stejně. Takže Vaše strategie začíná s tam, že si stanovíte, že ten den prostě dopadne pro Vás nejlíp jak jen může. Vždycky, když něco bude špatně, tak přemýšlejte nad tím v čem to může být pro Vás dobré. Šlápnutí do hov*a prý přináší štěstí, že Vám ujede šalina, může znamenat, že to nestihnete, ale taky, že se Vám vyplaví adrenalin a o to pak míň budete nervózní, či někoho potkáte, nebo na Vás zbude na první pohled hrozné místo, ale díky němu dostanete variantu, která Vám více sedne.

První část strategie tedy je, jak se vypořádáte s dnem blbcem, protože vždycky se něco může pokazit a nesmíte dopustit, aby Vás to příliš rozhodilo.

Druhá část je již samotná příprava na TSP 2019. Tím mám na mysli nejen, že si projdete příklady, ale předem si stanovíte, které typy příkladů jsou obtížné, zaberou Vám nejvíce času a podobně. Vyberete si myšlení, která Vám nejvíce vyhovují a podle toho postupujete. Žádné zmatené listování, ani řešení příkladů od prvního Vás k přijetí nepřiblíží. Již doma si stanovte, že nejdříve projdete třeba verbální myšlení, poté numerické, pak prostorovou představivost… A přesně toto dodržte. Jakmile se odstartuje řešení TSP, nalistujte verbální a začněte jej příklad po příkladu řešit. Pokud narazíte na příklad, o kterém víte, že je na dlouho nebo nevíte, označte si jej (doporučujeme si označovat příklady. Například křížkem, že se k němu nevracet, fajfkou, že jsou hotové a třeba kolečko, že se k němu možná vrátíte. Usnadní Vám to orientaci.) a běžte dál. Jakmile dokončíte verbální, přelistujte na další myšlení v pořadí. Hlavně zachovat klid a žádný zmatek.

K tomu je ještě dobré si zjistit, kolik bodů můžete asi potřebovat. Dejme tomu, že budete chtít percentil 90, ať máte rezervu. Podle historického vývoje můžeme tipovat, že v roce 2019 bude třeba tak 34 bodů. Důkladně jsme se připravili a známe všechny příklady, které se kdy v testech studijních předpokladů vyskytly. Takže předpokládáme, že ve verbálním a numerickým myšlení můžeme získat po 8 bodech. V prostorové představivosti 6, analytické myšlení 5, kulturní přehled 2 a cizojazyčné příklady 5 (jde o jednoduché příklady z numerického myšlení, analytického… pouze jsou v cizím jazyce). Docela reálně tak předpokládám, že mohu získat oněch potřebných 34 bodů. Schválně si nechávám nějakou rezervu, kdyby se naskytl nový příklad se kterým bych si nevěděl rady, alespoň Vás to tolik nerozhodí, když se to opravdu stane. Pokud toho zvládnete více, jen budete o to klidnější. Nyní je tedy třeba si rozvrhnout čas na všechny tyto části. Nejlépe podle toho, jak nám to šlo u přípravy. Pokud budeme mít něco rychleji a nějaký čas nám zbude, vyberme si už předem na co se případně ještě podíváme. Nezapomeňte také si nechat na konci několik minut na kontrolu a přepis odpovědí do odpovědního archu.

Pro vytvoření takovéto strategie ani nepotřebujete příliš času. Zkuste tomu obětovat 30 minut a představit si celý průběh testů, co všechno se může pokazit a jak se s tím vypořádáte. Jen díky takové strategii, víte okamžitě jak reagovat, pokud něco takového nastane, neztrácíte pak drahocenný čas a nerozhodí Vás to.

Co s nervozitou?

Pro většinu z Vás je to první zkouška na vysokou, nevíte co Vás čeká a jste nervózní. I když jste se dostatečně připravili, lehká nervozita Vás přepadne. Někomu postačí malý talisman pro štěstí, někdo je trémista, kterému nepomůže nic. Co ale pomáhá je vědomí, že jste opravdu připraveni. Den D si už od rána užívejte a nenechte se ničím rozhodit. I na testech si v klidu sedněte a jen tak pozorujte ostatní. Představujte si, že jste se již dostali a tohle je jen nějaký průběžný testík.

15.3.2019

0 odpovědi na "Úspěšná strategie TSP"

Zanechat zprávu

My svým kurzům věříme

A proto Vám nabízíme Garanci vrácení 100% ceny kurzu pokud se na žádnou z fakult nedostanete! Stačí si koupit kompletní Kurz TSP do konce února a Garance je Vaše!

O TSP Kurzech

Stovky hodin usilovné práce a konečně je to tu! Online TSP kurzy, které nemají konkurenci.

Kurzy obsahují teorii a desítky hodin videí s detailním vysvětlením všech typů příkladů uspořádaných do jednotlivých lekcí.

Kurzy obsahují navíc náhodné kvízy ze všech příkladů TSP MU, které se kdy vyskytly, a to uspořádané podle jednotlivých kapitol, abyste si mohli trénovat přesně to, co chcete.

Oblíbené kurzy

ESPERTO - TSP Kurzy © 2019