Nastavit menu v panelu administrace

10 tipů jak uspět u přijímaček TSP

Chystáte se na Masarykovu univerzitu a čekají Vás přijímací testy ve formě testů studijních předpokladů? Dost možná máte obavy nebo strach. Právě proto jsme pro Vás připravili 10 tipů, jak uspět u přijímacího řízení.

1. Zjistěte si informace o aktuálních testech

Tímto bodem všichni většinou začínají a opravdu jej i dodrží. Zjistit jak přijímací řízení probíhá, jak vypadá test, kolik bude mít otázek, kolik času na něj bude, či zda se strhávají body za špatnou odpověď, opravdu není od věci. Jakmile budete mít alespoň částečnou představu o testu, hned budete o trochu méně nervózní, než kdybyste vůbec netušili, do čeho jdete.

2. Zjistěte si statistiky

Kolik bylo přijato lidí a kolik potřebovali bodů pro přijetí

Najděte si všechny fakulty a obory, na které se chcete dostat a zjistěte kolik uchazečů přijali, kolik se jich hlásilo a také hlavně kolik bylo potřeba minimálně bodů. Pokud to bude možné, zjistěte si to i za předchozí roky, abyste mohli porovnat, jak se stav vyvíjí. Zda například berou stále stejně uchazečů, zda je o daný obor větší zájem než dříve a jestli je potřeba přibližně stále stejně bodů. Vytvoříte si tak obraz toho, jak se v jednotlivých letech přijímání uchazečů vyvíjelo a jaký bude mít pravděpodobně následující směr.

3. Najděte si loňské a starší ukázky testů a procvičujte si je

Můžete se samozřejmě připravovat jakýmkoli způsobem, hrnout do sebe kvanta informací, ale v určitých případech je účelnější kvalita před kvantitou. K čemu si procvičovat typy příkladů, které se nikdy v testech a s největší pravděpodobností ani nevyskytnou? Ano, je samozřejmě šance, že se tam nějaký objeví, ale jaký? Různých příkladů se dají vymyslet stovky, tisíce, milióny, tak které z nich se naučit? Nejlepší volbou je v takovém případě procvičovat ty typy příkladů, které se pravidelně opakují byť i s menší obměnou.

4. Udělejte si rozbor, analýzu starších testů pro jejich lepší pochopení

Při procvičování velkého množství příkladů budete mít v hlavě chaos, bude se Vám zdát, že je těch příkladu obrovské množství a že nemáte šanci si je všechny projet, natož procvičit a naučit se je. Vemte si papír a čmárejte si, které části byly ve kterých testech společné. Zanalyzujte si celé testy a hned se v nich budete lépe orientovat a poznáte, že to není tak zlé, jak to vypadá. Rozbor a analýza však může zabrat desítky hodin, ale rozhodně se vyplatí.

5. Rozčleňte si společné příklady do menších částí

Jakmile provedete analýzu a rozeberete si celé testy, vyčleňte si menší společné části. Vytvoříte si tak několik menších bloků, které se snadněji dají zmapovat a pochopit. Navíc zjistíte, že mnoho příkladů v těchto blocích je nejenže hodně podobných, ale i stejných. Hned Vám tak odpadne spousta příkladů a vyčleníte si jen opravdu ty, které je třeba se naučit.

6. Rozeberte každou skupinku do detailu, abyste pochopili princip těchto příkladů

V každém bloku Vám nyní zůstane užší skupinka příkladů, které mají vždy něco společného. Je tedy snazší pochopit a naučit se tuto malou část příkladů, které jsou navíc velmi podobné a jsou postaveny na podobných principech.

7. Vytvořte si plán postupu

Čím začnete, co případně vynecháte…

Pokud již máte detailně rozebrán nejen celý test, ale i jeho jednotlivé části. Víte, kolik máte na test času, jakou bude mít test strukturu, které příklady Vám jdou a se kterými máte problémy, vytvořte si plán, jak budete u testu postupovat. Nejhorší je přijít na přijímačky, sednout si k testu a začít zběsile listovat, panikařit a snažit se něco najít. Připravte si plán, co kde budete mít položeného, abyste to okamžitě měli po ruce a nemuseli to hledat. Naplánujte si, kterou částí v testu studijních předpokladů začnete, kterou budete pokračovat a co vynecháte. Pomocí tohoto plánu tak zůstanete v klidu a ušetříte mnoho času.

8. Procvičujte si jednotlivé části

A to do té doby, než je nebudete sebevědomě zvládat a nebudete schopni je kdykoli někomu vysvětlit

Vše již máte připraveno, tak už Vám zbývá jen to nejdůležitější, nejnamáhavější, nejvíce času zabírající a také nejnudnější. Tím je samotné procvičování příkladů. Opakování je matka moudrosti, takže je důležité opakovat a opakovat. Opakovat do té doby, než Vám to bude tak jasné, že Vás to bude vyloženě nudit, do doby, než budete moci si konkrétní příklad představit i se zavřenýma očima a vyřešit jej tak. Teprve v takovéto fázi se již nebudete těchto příkladů bát a budete je řešit se stejnou samozřejmostí, jako dýcháte, nebo mrkáte. Do takovéto fáze se nejspíše většina z Vás nedostane, ale to vůbec nevadí. I ostatní budou nervózní a nebudou mít dokonale zvládnuté všechny příklady, ale pokud jste alespoň trochu pečlivě procvičovali, budete mít nad mini navrch! A to se počítá…

9. Procvičujte si celý test

Tak jak by probíhal u přijímacího řízení. Dodržte určený čas, uplatněte plán postupu a procvičujte do doby, než budete pravidelně dosahovat více bodů, než je potřeba pro přijetí

Další důležitá část přípravy na testy studijních předpokladů. Že zvládnete vyřešit všechny příklady je dobrá zpráva. Samo o sobě to ale ještě nestačí, potřebujete se naučit řešit vše rychle bez zbytečného zaváhání. Dávejte si časové limity na příklady. Když víte kolik máte času celkem a kolik potřebujete úspěšně vyřešit příkladů, zjistíte, kolik času máte průměrně na jeden příklad. Snažte se vyřešit každý příklad v co nejkratším možném čase, ideálně pod tímto průměrným časem na příklad. Ty typy příkladů, které Vám zaberou nejméně času, zapracujte do svého plánu postupu. Naopak ty příklady, které Vám zaberou nejvíce času, přesuňte až na konec a to i přesto, že jste v nich dobří (pokud za ně není více bodů)

10. Poslední večer před testem už nic neřešte

Co jste se nenaučili doteď, to už nedoženete (pokud jste nezačali zrovna včera). Uvolněte se, pusťte si oblíbenou hudbu a opakujte si, že testy jsou v pohodě, procvičili jste je a všechny hravě zvládáte a představujte si, jaká je to paráda, že jste ty testy úspěšně zvládli. Psychika hraje hodně. Když se špatně vyspíte, budete nervózní, pak budete pomalejší, nebudete se Vám dařit a jedno k jednomu a půjde to z kopce. Naproti tomu, když budete v dobré náladě, hned máte vyšší šanci uspět. Představujte si, jak jste u přijímaček a řešíte testy studijních předpokladů, představujte si tu atmosféru i to jak jste nervózní. Po čase se bude nervozita utlumovat a Vy budete klidnější. Všechno je to jen a jen o přípravě…

(+1) Přípravné online TSP Kurzy

Nemáte čas na všechny tyo body? Nevadí. my jsme pro Vás připravili jedinečný přípravný TSP kurz a udělali jsme spoustu věcí za Vás! Prošli jsme kompletn všechny starší testy, našli příklady, které spolu souvisejí, rozřadili je do tématických kategorií, připravili k nim teorii a pomůcky, natočili stovky videí s řešením konkrétních příkladů a připravili několik procvičovacích kvízů s celkem 10.000 otázkami. Každé téma má vlastní kvíz s vybranými otázkami pro konkrétní problematiku. Můžete tak procvičovat např. celé Numerické myšlení, nebo jen jeho část jako číselné řady, nebo operace či rovnice. Výsledky jsou ukládány do Vašeho profilu, takže máte přehled o své úspěšnosti.

Přípravné TSP kurzy řeší mnoho bodů za Vás!

2.1.2017

0 odpovědi na "10 tipů jak uspět u přijímaček TSP"

Zanechat zprávu

My svým kurzům věříme

A proto Vám nabízíme Garanci vrácení 100% ceny kurzu pokud se na žádnou z fakult nedostanete! Stačí si koupit kompletní Kurz TSP do konce února a Garance je Vaše!

O TSP Kurzech

Stovky hodin usilovné práce a konečně je to tu! Online TSP kurzy, které nemají konkurenci.

Kurzy obsahují teorii a desítky hodin videí s detailním vysvětlením všech typů příkladů uspořádaných do jednotlivých lekcí.

Kurzy obsahují navíc náhodné kvízy ze všech příkladů TSP MU, které se kdy vyskytly, a to uspořádané podle jednotlivých kapitol, abyste si mohli trénovat přesně to, co chcete.

Oblíbené kurzy